Merle zbarvení

Merle zbarvení srsti psů

Toto zbarvení srsti je charakteristické přítomností skvrn zředěné základní barvy v kombinaci s oblastmi plné pigmentace - na základní barvě (např. černé, hnědé, červené nebo i světlé) se vyskytují nepravidelné šedé nebo béžové skvrny. Na rozdíl od jiných typů zbarvení srsti, jsou merle zesvětlená místa rozložena nerovnoměrně po celém těle.

Pes je buď merle nebo není merle. U merle zbarvení tedy neexistuje varianta že by byl pes non-merle, ale měl gen pro merle zbarvení (nemůže být tedy jeho přenašeč, jak často chovatelé mylně uvádějí).

Merle existuje v několika podobách: Merle, Phantom (Cryptic) merle a Hidden merle.
Žádná z těcho variant se nesmí mezi sebou křížit!
Vždy jeden z rodičů musí mít non-merle zbarvení!

Alespoň trochu genetiky

Gen má dvě alely, a pokud mluvíme o merle jedincích, tak máme v podstatě dvě možnosti: můžete mít Mm jedince (merle heterozygota) a MM jedince (merle homozygota). Zjednodušeně má buď jednu nebo dvě merle alely. Písmeno „m“ je zkratkou pro jednobarevnou alelu – recesivní a „M“ je zkratka pro merle alelu – dominantní. Jestli je jedinec hetero či homozygot není na první pohled většinou poznat.
Protože se alely nachází na úplně jiném chromozómu, nemá M-gen žádnou souvislost s tím, jakého základního zbarvení jedinec bude.

Merle zbarvení není samo o sobě barva, jde vlastně o okrsky zředění (zesvětlení) původ-

ní barvy. Za tento jev – je zodpovědný takzvaný merle gen. Toto zředění je ale nepravidelné, většinou jakoby v cákancích všude po těle. O merle genu máme mnoho vědeckých poznatků, ale to, jak se projeví – jak moc bude srst jeho nositele „merle“ – už toho tolik nevíme, protože jiné geny zase ovlivní rozmístění tohoto zesvětlení. Merle psi se také mohou vyskytovat v mnoha barevných varietách, nejčastější je blue merle – typické u australských ovčáků, kdy původní podklad je černý a ten je občas narušen šedými cákanci – merle je pak právě tato šedá část srsti a může to být šedá různé intenzity - od velmi světloučké šedé až po téměř černou. Dá se říci, že každá barva může mít svou merle verzi a – pro zopakování – každý pes může mít merle znaků různé

množství. Toto různé množství merle barvy osciluje od převahy merle (pes je merle sko-

ro celý) až po množství téměř nerozpoznatelné (pouhým okem bychom mnohokrát

ani nehádali, že se o merle jedince jedná), a právě tito jedinci mohou být z genetické-

ho hlediska nebezpeční, přezdívá se jim „skrytí merle“.



Cryptic merle

Cryptic merle („phantom" merle) jsou takoví jedinci, kteří vykazují jen velmi slabé merle zbarvení, v některých případech je merle zbarvení prakticky nerozeznatelné. Pes může mít jen malý merle znak například na konci ocasu či na okraji ucha, nebo může být merle zbarvení ukryto pod bílými znaky.

Tito psi nesou kratší verzi merle genu v jedné nebo i ve dvou kopiích. Na rozdíl od klasických merle psů nebyly u cryptic merle psů popsány žádné závažné zdravotní problémy, jako jsou spojené s klasickou (nezkrácenou) merle alelou. Neprojevuje se u nich postižení zraku ani sluchu. Psi s dvěma kopiemi cryptic merle genu (genotyp Mc/Mc) nebo psi s jednou kopií cryptic merle a jednou klasickou merle (genotyp M/Mc) nemají zdravotní problémy. Správné popsání cryptic merle při registraci psa bývá problémem. Tito psi se jeví jako normálně zbarvení a jsou pak nesprávně vedeni jako non-merle psi.

Časté mýlky: Nadměrné bílé zbarvení u štěňat při křížení trikolorního a merle psa nutně neznamená, že by štěně mělo být cryptic merle. Nadměrné bílé znaky mají zcela odlišnou genetickou podstatu a s merle genem nejsou nijak vázané.

Cryptic merle jedince je v chovu nutné křížit jen s jedinci non-merle (tak jako jedince s klasickou merle alelou). Při křížení může dojít k opětovné expanzi cryptic alely na klasickou nezkrácenou merle alelu. Při křížení cryptic merle (Mc/N) non-merle psa (N/N) můžeme tedy u štěňat nalézt následující gentoypy: Cryptic merle/non-merle (Mc/N), Merle/ non-merle (M/N), non-merle/non-merle (N/N).

.

Hiden merle

Hiden merle jsou merle psi, na jejichž srsti není možné rozeznat mramorování (běžně není poznat u červené, zlaté, plavé nebo krémové barvy srsti). Rozeznat hiden merle psa je možné pouze genetickým testem.

.

DOPORUČENÍ

Aby se v chovu předešlo závažným zdravotním problémům, které mohou nastat při nesprávném či rizikovém křížení merle, cryptic merle a hiden merle jedinců, je velmi doporučeníhodné genetické testování merle genu. Genetický test odhalí merle, hiden merle i variantu cryptic merle.

Někteří američtí chovatelé se od tohoto dělení distancují a dělí psy jen na merle a non-merle. Myslím si, že každý zodpovědný chovatel na novorozeném štěňátku rozpozná merle znaky, i kdyby byly opravdu miniaturní!


Chovatelé plemen, u kterých je zbarvení merle popsáno, by měli dbát zvýšené pozornosti. Ve vrhu je vhodné důkladně prohlédnout všechna na první pohled se zdající „non-merle" štěňata, nemají-li někde méně patrnou merle skvrnu. Pokud je taková skvrna nalezena, nejedná se o non-merle, ale o cryptic merle. Zejména v dlouhé srsti může malá oblast merle zaniknout a takový jedinec bude v rodokmenu veden jako non-merle. Později může dojít k jeho spojení s jiným cryptic / hidden merle jedincem. Chovatel se tak nevědomě vystavuje velkému riziku narození double merle jedinců, kteří bývají těžce zdravotně postiženi.

.

Možné výsledky genetického testu:

N/N

  • non merle pes

N/M

  • merle heterozygot (patrné merle zbarvení, bez zdravotních problémů)
  • vzácný hiden merle heterozygot (NEVIDITELNÉ merle zbarvení, bez zdravotních problémů) - velmi rizikové v chovu v případě neznalosti genotypu

M/M

  • merle homozygot (patrné merle zbarvení, závažné zdravotní problémy)

N/Mc

  • cryptic merle heterozygot s kratší variantou merle genu (může být přítomno slabé merle zbarvení, bez zdravotních problémů) - velmi rizikové v chovu, pokud není merle zbarvení vizuálně rozpoznáno, genotyp odhalí genetický test

Mc/Mc

  • cryptic merle homozygot s dvěma kratšími variantami merle genu (může být přítomno slabé merle zbarvení, bez zdravotních problémů) - velmi rizikové v chovu, pokud není merle zbarvení vizuálně rozpoznáno, genotyp odhalí genetický test

M/Mc

  • merle / cryptic merle jedinec (patrné merle zbarvení, bez zdravotních problémů) - velmi rizikové v chovu v případě neznalosti genotypu

.

Zdravotní komplikace, které se váží k merle alele

Vyskytují se především při spojení dvou merle jedinců – tj. merle homozygotů  (gentotyp MM) - double merle

Mohou se projevit anomálie sluchu a zraku, včetně slabé až úplné hluchoty, zvýšený nitrooční tlak, ametropie (špatná refrakční schopnost), kolobom (porucha struktury duhovky). Mohou být přidruženy rovněž anomálie kostry, srdečního a reprodukčního systému.

Homozygotní jedinci merle (MM) bývají velmi bledí, někdy úplně bílí, barva jejich sliznic je také zesvětlená až narůžovělá a pigmentace očí většinou modrá.


VYVRÁCENÍ MÝTŮ V MERLE CHOVU

Co přesně dělá merle gen?

Merle je náhodný ředicí gen. Vezměte štětec a namočte ho do bělícího přípravku. Nyní  postříkejte černé tričko bělícím přípravkem. Nikdy nebudete mít stejný design dvakrát. Můžete vzniknout podobný, ale nikdy nebudete mít přesnou repliku. To je to, co dělá merle gen. Pokud se merle gen projeví  v očích, získáme krásné a velmi žádané modré oči!

Co je pravdy na tom, že merle štěňata budou hluchá nebo nemocná, pokud je jeden z rodičů bílý nebo krémový? (bude dolončeno)